Pre kupovine bežičnog konferencijskog sistema
Nakon odluke o nabavci, sledi težak zadatak: koji sistem odabrati od svih onih koji se nude na tržištu? Pre same kupovine bežičnog konferencijskog sistema, evo nekoliko ključnih elemenata na koje treba da obratite pažnju:
1. Da li sistem zvuči prirodno?
Korišćenje konferencijskog sistema treba da poboljša razumljivost govora u sali za sastanke i smanji umor učesnika. Kako bi se to postiglo, potrebno je da sistem reprodukuje prirodan zvuk ugodne jačine. Pre nego što donesete odluku, uporedite jedan sistem sa drugim. Ne zaboravite da će razgovor putem konferencijskog sistema koji reprodukuje loš ili neprirodan zvuk umarati učesnike sastanka, poništavajući na taj način osnovnu svrhu sistema.
2. Bežičnim sistemima su potrebne baterije - dobre baterije
Očigledno da odsustvo kablova znači prisustvo baterija. Zato je važno proveriti da li baterije odabranog konferencijskog sistema mogu da „izdrže“ trajanje dužeg sastanka, a po mogućstvu i više od jednog. Važno je imati na umu da baterije zasnovane na starijoj tehnologiji (poput NiMH) trpe memorijski efekat i da će vremenom degradirati mnogo brže. Litijum jonske (Li-Ion) baterije su najbolja opcija: imaju malo ili nimalo memorijskog efekta i mogu se dopuniti pre nego što se potpuno isprazne.
3. Odaberite bežičnu tehnologiju koja je najprikladnija za vas
Postoje dve glavne tehnologije u bežičnim konferencijskim sistemima: RF (radio frekvencija) i IR (infrared). U zavisnosti od načina na koji nameravate da koristite sistem, jedna od njih ili obe će odgovarati vašim potrebama.
4. Da li će sistem koegzistirati sa vašim bežičnim LAN-om?
U većini slučajeva, sistemi bazirani na RF nude najveću fleksibilnost. Međutim, sa aspekta IT menadžmenta, važno je shvatiti koliko dobro će se vaš novi sistem integrisati sa postojećom (bežičnom) infrastrukturom.
Potražite sistem koji nudi obilje frekvencija i na 2.4GHz i na 5 GHz i olakšava vaše planiranje frekvencija. Na ovaj način ćete bezbedno i neometano voditi sastanke bez ograničenja u korišćenju bežičnog LAN-a.
5. Upravljajte sistemom tokom sastanka
Proverite koji se alati nude da biste mogli da nadgledate sistem bez ometanja sastanka u toku.
Pitanja koja treba postaviti su:
-
Da li mogu da vidim na kojoj je frekvenciji sistem i da li mogu da pređem na drugu frekvenciju tokom sastanka, a da učesnici sastanka to ne primete?
-
Da li mogu da vidim stanje svake baterije tokom sastanka?
-
Da li mogu daljinski da isključim mikrofon koji slučajno ostane uključen?
6. Minimalna funkcionalna konfiguracija
Kao minimum, bežični konferencijski sistem treba da poseduje pristupnu tačku ili baznu stanicu i bežične delegatske jedinice. Međutim, nekim sistemima potrebni su i dodatna centralna jedinica i dodatni softver za kontrolu. Obavezno odredite koja je konfiguracija adekvatna za vaše potrebe što će vas zaštititi od neprijatnih budžetskih iznenađenja.
7. Šta sistem neće moći?
Nešto vremena odvojite i za upoznavanje sa ograničenjima sistema koji razmatrate da nabavite. Pitati se šta on sve može, učiniće da saznate sve ono što treba da saznate, ali ako mu priđete iz suprotnog ugla, možete otkriti stvari o kojima niste ni razmišljali. Ovo može da spreči da upadnete u probleme ako se vaše potrebe promene ili ako ste prevideli važne aspekte na svojoj početnoj listi zahteva.
8. Kakvu je podrška kad vam zatreba?
Ovo pitanje svi radije ignorišemo, ali budimo realni: u pitanju je elektronika i ona može da zakaže. Kad se to dogodi, postarajte se da postoji odlčan sistem podrške na koji možete da se oslonite. Proverite šta u tim slučajevima možete da očekujete od svog dobavljača.
Donošenje ispravne odluke
Gore navedene tačke ne pokrivaju sve aspekte dobro promišljenog postupka odabira, ali će u velikoj meri suziti izbor što nam ostavlja više vremena da se skoncentrišemo na detalje svake ponude koja je prošla ovu prvu trijažu.
Na kraju krajeva, svi volimo da budemo uvereni da smo doneli pravu odluku, zar ne?
Izvor: Televic Coference
Foto: Televic Conference
Nazad na novosti