Ozvučenje i inspicijentski sistem za Malu scenu Srpskog narodnog pozorišta

Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu predstavlja kulturno srce grada koje nudi bogatstvo dramskih, opernih i baletskih izvođenja. Kao jedno od vodećih umetničkih institucija u našoj zemlji igra ključnu ulogu u očuvanju i unapređenju umetničkog nasleđa pružajući publici nezaboravno iskustvo.

  • Klijent: Srpsko narodno pozorište
  • Datum projekta: 2024

Nakon projekta modernizacije rasvetnog parka Male scene Srpskog narodnog pozorišta obavljena je i druga faza njene rekonstrukcije.

 

Ovog puta scena “Pera Dobrinović” postala je bogatija za intuitivni inspicijentski sistem, kao i moderan sistem ozvučenja izuzetnih performansi.

 

Za ozvučenje baletskih i pozorišnih predstava, muzičko-scenskih i govornih programa, kao i filmskih projekcija instaliran je high-end d&b audiotechik sistem. Dvosistemski pasivni d&b 24S-D point source zvučnici, montirani u vertikalnoj (levo i desno) i horizontalnoj (centralno) poziciji pružaju široku pokrivenost zvuka od 110° x 55° uz zvučni pritisak od 137dB. Zahvaljujući rotirajućoj horni ovi zvučnici omogućavaju fleksibilnost u montaži, dok 4-kanalni DSP d&b D40 AMP pojačavač osigurava stabilnu snagu od 4 x 2400W. d&b Y-SUB NL4 subwoofer-i dopunjuju bas frekvencije uz snažan zvučni pritisak od 134dB. Usled kardioidne karakteristike zvuk se usmerava prema publici, smanjujući neželjene odjeke iza scene. Monitorski d&b MAX2 zvučnici povezani na d&b D10 AMP pojačavač omogućavaju izvođačima jasan monitoring na sceni, dok bočno montirane d&b 12S-D point source kutije osiguravaju ravnomerno pokrivanje prostora snažnim i uravnoteženim zvukom uz maksimalni pritisak od 133dB. Rezultat je beskompromisan kvalitet zvuka sa besprekornim balansom između visokih i niskih frekvencija.

 

Na isporučenom računaru, centralizovanom serveru za kontrolu audio sistema, instaliran je softver d&b ArrayCalc za simulaciju parametara d&b audiotechnik zvučničkih sistema i kreiranje odgovarajućeg zvučnog dizajna prema parametrima prostora.

 

Nakon montaže i puštanja sistema u rad podešeni su parametri i njegovo akustičko usmeravanje sa izradom korisničkih preseta.

 

Obrada zvuka obavlja se putem DiGiCo S21 digitalne audio konzole sa procesorskim jedinicama za rutiranje i obradu audio signala, kao i snimanje, reprodukciju i različite efekte (EQ, reverb, kompresor/limiter, gate, delay), uz podršku za MADI protokol. Ulazno-izlazni uređaji se na sceni povezani su mrežnim kabelom Cat5a sa DiGiCo D-Rack stage box-om, opremljenim DMI-MADI-C modulom. Dva touch display-a omogućavaju intuitivnu kontrolu i brzi feedback putem motorizovanih fader-a. Za prenos zvuka radio i TV ekipama isporučeni su 8-kanalni mikrofonski/linijski spliteri sa ugrađenim trafoima za galvansko odvajanje koji sprečavaju smetnje i šum, te osiguravaju čist signal tokom prenosa predstava i ostalih događaja.

 

Isporučeni su i različiti dinamički i kondenzatorski mikrofoni za instrumente, hor i govor. Bežični mikrofonski sistem uključuje 8-kanalni komplet sa Audix OM5 ručnim dinamičkim mikrofonima hiperkardiodne usmerenosti, direkcionim DPA 4488-DC-R-F00 headset mikrofonima sa MicroDot konektorom i lavalier DPA 6060-OC-U-F00 mikrofonima (bubicama) sa džepnim predajnicima. Audix AP62 BP dupli prijemnici povezani na Audix ADS48 antenski spliter i Audix ANTDA4161 širokopojasne antene, omogućavaju snažan signal na sceni, dok se frekvencije i predajnici automatski podešavaju putem IR signala. Povezivanje antena sa antenskim spliterom je izvedeno preko halogen-free koaksijalnih kablova impedanse 50Ω sa BNC konektorima. Za ozvučavanje instrumenata obezbeđen je set žičnih mikrofona DPA ST2011C za ozvučavanje instrumenata, kao i set od 10 mikrofona DPA KIT-4099-DC-10C sa priborom za montažu. Za jedinstvene izazove live scenskih nastupa isporučeni su vokalni žični mikrofoni superkardioidne karakteristike usmerenosti DPA 2028-B-B01 koji obezbeđuju transparentne i fantastične vokale širokom spektru izvođača.

 

U okviru male sale instaliran je sistem tehničke komunikacije i signalizacije (inspicijentski sistem) koji obezbeđuje tehnološku podršku u realizaciji planiranih scenskih programskih aktivnosti. 2-kanalna bežična jedinica sa dve antene može da radi sa 2-kanalnim bežičnim headset primopredajnim jedinicama i žičnim ugradnim jedinicama sa zvučnikom. Centralna jedinica koristi bežičnu komunikaciju na slobodnom bandu (license-free) sa radom bez neželjenih interferencija. Bežične primopredajne jedinice rade u full-duplex modu rada sa centralnom jedinicom.

 

Signalno-komunikacioni sistem (inspicijentski, tj. intercom sistem) svojim konceptom i opremom omogućava:

 

- međusobnu komunikaciju osoblja u tehničkoj realizaciji scenskih događaja,

- pozivanje izvođača programa u garderobama i drugim prostorima preko pozivnog ozvučenja i

- reprodukciju fona predstave u okviru komunikacionog sistema za realizatore i učesnike programa.

 

U sklopu inspicijentskog sistema isporučene su i PTZ kamere sa 3G-SDI video izlazom i 20x optičkim zoom-om pozicionirane tako da se lako mogu pratiti dešavanja na velikoj sceni preko ugrađenih profesionalnih 8” video preview duplih monitora sa 3G-SDI ulazima. Pored SDI kabela, kamere su povezane preko mrežnog kabela na mrežni switch kako bi se pozicija kamera mogla menjati preko IP mrežnog kontrolera.

Za kreiranje finalnog video sadržaja sa efektima i mogućnošću streaming-a na internet preko USB3.0 interfejsa isporučen je video mikser sa 4x HDMI ulaza i HDMI/PGM/PVW/SDI izlaznim interfejsom sa ugrađenim 4.3” LCD monitorom.

 

Sve mikrofonsko-modulacione, zvučničke i antenske instalacije izvedene su halogen-free kablovima odgovarajućeg preseka, postavljenim u kablovskim trasama uz maksimalnu zaštitu od mogućih RF smetnji, preslušavanja između kanala i uticaja zračenja od energetskih kablova.

 

Nakon instalacije naš tim je izvršio obuku tehničkih lica za rad sa audio miksetom i inspicijentskim pultom.